Powiat dziśnieński

Powiat dziśnieński
powiat
Państwo

 II Rzeczpospolita

Województwo

wileńskie

Siedziba

Głębokie

Powierzchnia

3968 km²

Populacja (1931)
• liczba ludności


159.900

• gęstość

40 os./km²

Położenie na mapie województwa
Położenie na mapie województwa
brak współrzędnych
Portal Polska
Powiat w woj. nowogródzkim przed przyłączeniem Litwy Środkowej do Polski
Dożynki w Głębokiem w 1934 r., siedzi po prawej starosta Ludwik Muzyczka

Powiat dziśnieński – powiat pod Zarządem Cywilnym Ziem Wschodnich od 24 października 1919 r., został włączony do Okręgu Wileńskiego. Tymczasową siedzibą władz powiatu zostało Głębokie[1]. 7 listopada 1920 r. pod Zarządem Terenów Przyfrontowych i Etapowych z powiatu wyłączono gminy: Postawy i Łuck do nowo utworzonego powiatu duniłowickiego[2]. Następnie od 19 lutego 1921 r. w województwie nowogródzkim II Rzeczypospolitej[3]. Jego siedzibą było miasto Głębokie. 13 kwietnia 1922 r. wyłączono powiat dziśnieński z województwa nowogródzkiego i przyłączono do Ziemi Wileńskiej[4], z której 20 stycznia 1926 r. utworzono województwo wileńskie[5].

W skład powiatu wchodziło 21 gmin, 2 miasta i 1 miasteczko.

W okresie I Rzeczypospolitej starostwo dziśnieńskie z siedzibą w Dziśnie znajdowało się w województwie połockim Wielkiego Księstwa Litewskiego. W wyniku II rozbioru Polski tereny powiatu (ujezdu) znalazły się w granicach guberni mińskiej Imperium Rosyjskiego, a od 10 stycznia 1843 r. guberni wileńskiej[6].

Demografia

Według tezy Alfonsa Krysińskiego i Wiktora Ormickiego, terytorium powiatu wchodziło w skład tzw. zwartego obszaru białorusko-polskiego, to znaczy prawosławna ludność białoruska zamieszkiwała jedynie tereny wiejskie, zaś w większych miejscowościach dominowali Polacy[7].

W grudniu 1919 roku powiat dziśnieński okręgu wileńskiego ZCZW zamieszkiwały 193 263 osoby, z których 38,6% zadeklarowało się jako Polacy, 24,0% – Białorusini, 2,7% – Żydzi, 1,0% – Litwini, 33,7% – przedstawiciele innych narodowości (głównie Rosjanie). Na terytorium powiatu znajdowało się 3118 miejscowości, z których 3 miały ponad 1 tys. mieszkańców. Największą z nich była Dzisna z 4445 mieszkańcami[8].

Oświata

W powiecie dziśnieńskim okręgu wileńskiego ZCZW w roku szkolnym 1919/1920 działało 89 szkół powszechnych. Ogółem uczyło się w nich 3266 dzieci i pracowało 112 nauczycieli[9].

Przemysł

W dwudziestoleciu międzywojennym powiat produkował najwięcej lnu w Polsce[10].

Podział administracyjny

Gminy

Miasta

  • Dzisna
  • Głębokie

Miasteczka

Na jego terenie dziś leżą następujące rejony:

Starostowie

I RP

II RP

  • Zygmunt Kowalewski (30 listopada 1923 –)[17]
  • Marian Jankowski (28 kwietnia 1930 –)
  • Jerzy Albin de Tramecourt (wrzesień 1931 – kwiecień 1932)
  • Ludwik Muzyczka (listopad 1933 – marzec 1935)
  • Wiktor Suszyński (1936)

Zobacz też

Przypisy

  1. Dz. Urz. ZCZW z 1919 r. Nr 26, poz. 276.
  2. Dz. Urz. ZTPiE z 1920 r. Nr 3, poz. 24.
  3. Dz.U. z 1921 r. nr 16, poz. 93 – Ustawa o unormowaniu stanu prawno-politycznego na ziemiach, przyłączonych do obszaru Rzeczypospolitej na podstawie umowy o preliminaryjnym pokoju i rozejmie, podpisanej w Rydze dnia 12 października 1920 r.
  4. Dz.U. z 1922 r. nr 26, poz. 213.
  5. Dz.U. z 1926 r. nr 6, poz. 29 – Ustawa z dnia 22 grudnia 1925 r. w sprawie utworzenia województwa wileńskiego.
  6. Дисна, уездный город Виленской губернии.
  7. Marek Wierzbicki: Stosunki polsko-białoruskie przed wrześniem 1939. W: Marek Wierzbicki: Polacy i Białorusini w zaborze sowieckim. Stosunki polsko-białoruskie na ziemiach północno-wschodnich II RP pod okupacją sowiecką 1939–1941. Wyd. 2. Warszawa: Stowarzyszenie Kulturalne Fronda, 2007, s. 25–43, seria: Biblioteka historyczna Frondy. ISBN 978-83-88747-76-2.
  8. I. Tablice ogólne. W: Zeszyt VII. Spis ludności na terenach administrowanych przez Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich (grudzień 1919). s. 25, 31.
  9. Joanna Gierowska-Kałłaur: Rozdział VII. Szkolnictwo na ziemiach podległych Zarządowi Cywilnemu Ziem Wschodnich. W: Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich (19 lutego 1919 – 9 września 1920). s. 242.
  10. Wystawa lniarska w Postawach, „Z bliska i z daleka”, Z. 1 (29), Lwów, styczeń 1936, s. 25 .
  11. a b c d e f g h 1 stycznia 1926 r. została wyłączona z powiatu dziśnieńskiego i przyłączona do powiatu brasławskiego (Dz.U. z 1925 r. nr 67, poz. 472).
  12. 1 kwietnia 1929 do gminy przyłączono 11 miejscowości z gminy Norzyca w powiecie postawskim (Dz.U. z 1929 r. nr 14, poz. 119).
  13. 1 kwietnia 1923 r. została zniesiona a jej obszar włączony do gminy Prozoroki (Dz.U. z 1923 r. nr 28, poz. 172).
  14. 1 kwietnia 1929 do gminy przyłączono 5 miejscowości z gminy Kozłowszczyzna w powiecie postawskim (Dz.U. z 1929 r. nr 14, poz. 119).
  15. 1 kwietnia 1929 z gminy wyłączono 19 miejscowości i włączono do gminy Kozłowszczyzna w powiecie postawskim (Dz.U. z 1929 r. nr 14, poz. 119). Gminę zniesiono 11 kwietnia 1929 roku, a jej obszar włączono do gmin Głębokie, Zalesie i Kozłowszczyzna (Dz.U. z 1929 r. nr 22, poz. 224).
  16. a b c d 1 stycznia 1926 r. przyłączona do powiatu dziśnieńskiego z powiatu postawskiego (Dz.U. z 1925 r. nr 67, poz. 472).
  17. II. Ruch służbowy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych od 1 grudnia 1923 do 1 stycznia 1924 r.. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych”. 1, s. 21, 1 marca 1924. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 

Bibliografia

  • Zeszyt VII. Spis ludności na terenach administrowanych przez Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich (grudzień 1919). Lwów – Warszawa: Książnica Polska T-wa Naucz. Szkół Wyższych, 1920, s. 50, seria: Prace geograficzne wydawane przez Eugenjusza Romera.
  • Joanna Gierowska-Kałłaur: Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich (19 lutego 1919 – 9 września 1920). Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, Instytut Historii PAN, 2003, s. 447. ISBN 83-88973-60-6.

Linki zewnętrzne

  • Powiat dziśnieński, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. II: Derenek – Gżack, Warszawa 1881, s. 297 .
  • p
  • d
  • e
Powiat dziśnieński (do 1945)
  • Siedziba powiatu – Głębokie
Przynależność wojewódzka
Miasta (1919–45)
Gminy wiejskie (1919–45)
  • Bohiń (do 1925 →)
  • Czerez (do 1925 →)
  • Czerniewicze (do 1929)
  • Dokszyce ( od 1926)
  • Druja (do 1925 →)
  • Głębokie
  • Hermanowicze
  • Hołubicze (od 1929)
  • Ihumenowo (do 1920)
  • Jazno
  • Jody (do 1925 →)
  • Leonpol (do 1925 →)
  • Łuck (do 1920 )
  • Łużki
  • Mikołajewo
  • Miory (do 1925 →)
  • Nowy Pohost (do 1925 →)
  • Orzechowo (do 1923)
  • Parafianów ( od 1926)
  • Plisa
  • Postawy (do 1920 )
  • Porpliszcze ( od 1926)
  • Prozoroki
  • Przebrodzie (do 1925 →)
  • Stefanpol (do 1929)
  • Szarkowszczyzna
  • Tumiłowicze ( 1926–29)
  • Wierzchnie (do 1929)
  • Zalesie
  • p
  • d
  • e
Województwo nowogródzkie (II Rzeczpospolita)
Powiaty ziemskie

herb województwa nowogródzkiego

  • p
  • d
  • e
Ziemia Wileńska (II Rzeczpospolita)
  • miasto wojewódzkie – Wilno
Powiat miejski
Powiaty ziemskie
  • p
  • d
  • e
Województwo wileńskie (II Rzeczpospolita)
  • p
  • d
  • e
Bohiń (gmina) (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Bohiń
Miasteczko
Wsie
Zaścianek
Osada Fabryczna
  • Platerów
Folwarki
Kolonie
Leśniczówki
  • p
  • d
  • e
Czerniewicze (gmina) (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Czerniewicze
Wsie
  • Babicze(→gmina Prozoroki)
  • Borsukowo(→gmina Łużki)
  • Bortniki(→gmina Plissa)
  • Borysionki(→gmina Prozoroki)
  • Czabany(→gmina Prozoroki)
  • Czerniewicze(→gmina Prozoroki)
  • Dzisowszczyzna(→gmina Prozoroki)
  • Honczary(→gmina Łużki)
  • Józefowszczyzna(→gmina Prozoroki)
  • Lisice I(→gmina Prozoroki)
  • Lisice II(→gmina Prozoroki)
  • Łapiezy(→gmina Prozoroki)
  • Łogowce(→gmina Łużki)
  • Łosie(→gmina Prozoroki)
  • Łosiowo(→gmina Prozoroki)
  • Mazurowo I(→gmina Prozoroki)
  • Mazurowo II(→gmina Prozoroki)
  • Mićki(→gmina Prozoroki)
  • Paulinowo(→gmina Prozoroki)
  • Poddubniki(→gmina Prozoroki)
  • Powińszczyzna(→gmina Prozoroki)
  • Romaszki I(→gmina Prozoroki)
  • Romaszki II(→gmina Prozoroki)
  • Roślewo(→gmina Prozoroki)
  • Sachnowicze(→gmina Prozoroki)
  • Sipalino(→gmina Łużki)
  • Skarżyno(→gmina Prozoroki)
  • Skwirce(→gmina Jazno)
  • Słoboda Czerniewicka(→gmina Prozoroki)
  • Szyciki(→gmina Prozoroki)
  • Tupiczyno(→gmina Łużki)
  • Uhrowo(→gmina Prozoroki)
  • Zarzecze(→gmina Łużki)
Kolonia
Folwarki
  • Amielkowo(→gmina Łużki)
  • Ananicze(→gmina Prozoroki)
  • Horowatka(→gmina Prozoroki)
  • Borsuki
  • Kocowo(→gmina Jazno)
  • Nowiny(→gmina Łużki)
  • Wiesiołucha(→gmina Prozoroki)
  • p
  • d
  • e
Głębokie (gmina) (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Głębokie
Wsie
Zaścianek
Kolonia
Folwarki
Majątek
Koszarka kolejowa
Leśniczówki
  • Głębokie
  • Konstantynów Głębocki (←gmina Wierzchnie)
  • Woronowo(→gmina Plisa)
Osada
Osada kolejowa
  • Konstantynów Głębocki (←gmina Wierzchnie)
Plebania
  • Konstantynów Głębocki (←gmina Wierzchnie)
  • p
  • d
  • e
Jody (gmina) (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Jody
Miasteczko
Wsie
Zaścianek
Kolonia
Folwarki
Majątek
Leśniczówki
  • Borówka
  • Kozinka
  • Pazowo
  • Rzepiszcze
  • Suchoborzec
  • Ukla (→gmina Przebrodzie)
Osada
Parcele
  • p
  • d
  • e
Leonpol (gmina) (II Rzeczpospolita)
Miasteczko
Wsie
Zaścianek
Kolonia
Folwarki
Majątek
Osada fabryczna
  • Międzyrzecze
Leśniczówka
Osada
Osada młyńska
Futor
Okolica szlachecka
  • p
  • d
  • e
Łużki (gmina) (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Łużki
Miasteczko
  • Łużki
Wsie
Zaścianek
Kolonia
Folwarki
Majątek
  • Horodziec
  • Jakubionki
  • Ojczyzna
  • Porzecze Nowe
  • Porzecze Stare
Leśniczówka
  • p
  • d
  • e
Mikołajewo (gmina) (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Gmina Mikołajewo
Miasteczko
  • Dryhuczki
Wsie
Zaścianek
Kolonie
Folwarki
Majątki
Karczma
  • Turkowo
Leśniczówka
Osada
  • Lipieńki
  • Michałówka
  • Połonszczyzna
  • Widoki
  • Wilcze Doły
Osada młyńska
  • p
  • d
  • e
Miory (gmina) (II Rzeczpospolita)
Miasteczko
Wsie
Zaścianek
Kolonie
  • Czeres (←gmina Czeress)
  • Dubrowo
  • Franopol (←gmina Czeress)
  • Karpaczowo (←gmina Czeress)
  • Kruczki (←gmina Czeress)
  • Krysztule (←gmina Czeress)
  • Miory Zajeziorne
  • Morozki (←gmina Czeress)
  • Osowy
  • Sieleźnie (←gmina Czeress)
  • Sieliszcze (←gmina Czeress)
  • Świordły (←gmina Czeress)
Folwarki
Majątki
Karczma
Leśniczówka
  • Borki
Osada
Osada młyńska
  • Dworzyszcze
Futor
  • p
  • d
  • e
Gmina Nowy Pohost (II Rzeczpospolita)
Miasteczko
Wsie
Zaścianek
Kolonie
Folwarki
Majątki
Dwór
  • Stefanowo
Leśniczówka
  • Pielniwo
Osada
  • p
  • d
  • e
Gmina Orzechowo (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Orzechowno
Miasteczko
Wsie
  • Hatowszczyzna (→gmina Prozoroki)
  • Jałowce (→gmina Prozoroki)
  • Karasie (→gmina Prozoroki)
  • Karnackie (→gmina Prozoroki)
  • Mirończyki (→gmina Prozoroki)
  • Miśkowo (→gmina Jazno)
  • Moracze (→gmina Prozoroki)
  • Naumionki (→gmina Prozoroki)
  • Popioły (→gmina Prozoroki)
  • Sielco Prozorockie (→gmina Jazno)
  • Siemieńczyki (→gmina Prozoroki)
  • Siomki I (→gmina Prozoroki)
  • Siomki II (→gmina Prozoroki)
  • Siomki III (→gmina Prozoroki)
Kolonie
  • Babiczowo (→gmina Prozoroki)
  • Bobryki (→gmina Prozoroki)
  • Borki
  • Drozdowszczyzna (→gmina Prozoroki)
  • Dziemidzionki (→gmina Prozoroki)
  • Ignapol (→gmina Prozoroki)
  • Janowo (→gmina Prozoroki)
  • Jurkowo (→gmina Prozoroki)
  • Ksawerdwór (→gmina Prozoroki)
  • Kupcy (→gmina Prozoroki)
  • Łomasze I (→gmina Prozoroki)
  • Łomasze II (→gmina Prozoroki)
  • Łomasze III (→gmina Prozoroki)
  • Łoza Łomaska (→gmina Prozoroki)
  • Maszyrki (→gmina Prozoroki)
  • Moracze (→gmina Prozoroki)
  • Naumionki (→gmina Prozoroki)
  • Przytyczyno (→gmina Prozoroki)
  • Starzyna (→gmina Prozoroki)
  • Tereszkowo (→gmina Prozoroki)
  • Zarzecze (→gmina Prozoroki)
Folwarki
Majątki
  • Błoszniki (→gmina Jazno)
  • Józefowo (→gmina Prozoroki)
  • Starzynka (→gmina Prozoroki)
  • Zahacie (→gmina Prozoroki)
Osada kolejowa
  • Zahacie (→gmina Prozoroki)
Osada
  • Starzynka (→gmina Prozoroki)
Koszarka kolejowa
  • Stelmachowo Małe (→gmina Prozoroki)
  • p
  • d
  • e
Gmina Plisa (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Plisa
Miasteczko
Wsie
Zaścianek
Kolonie
Folwarki
Majątki
Osada kolejowa
Leśniczówka
Osada
Koszarka kolejowa
Smolarnia
Osada młyńska
Osada tartaczna
  • Ostrów
  • p
  • d
  • e
Gmina Prozoroki (II Rzeczpospolita)
Miasteczko
Wsie
Zaścianek
Kolonie
Folwarki
Majątki
Osada tartaczna
  • Ostrów
Osada kolejowa
  • Ziabki
Osada
  • Antonówka
  • Ziabki
Koszarka kolejowa
Osada wojskowa
Okolica szlachecka
  • p
  • d
  • e
Gmina Przebrodzie (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Przebrodzie
Miasteczko
  • Ikaźń
  • Przebrodzie
Wsie
Zaścianek
Kolonie
Folwarki
Majątki
Osada młyńska
Osada leśna
Osada
  • p
  • d
  • e
Gmina Stefanpol (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Stefanpol
Miasteczko
Wsie
  • Archipowo (→gmina Mikołajów)
  • Czerepy (→gmina Hermanowicze)
  • Glińskie (→gmina Mikołajów)
  • Horawce (→gmina Hermanowicze)
  • Jamno (→gmina Hermanowicze)
  • Kozłowce (→gmina Mikołajów)
  • Krupieniszcze (→gmina Hermanowicze)
  • Kurlandziki
  • Małysze Dolne (→gmina Hermanowicze)
  • Małysze Górne (→gmina Hermanowicze)
  • Michałuszki (→gmina Hermanowicze)
  • Okuniowo (→gmina Mikołajów)
  • Ostoboże (→gmina Hermanowicze)
  • Poharce (→gmina Mikołajów)
  • Pohary (→gmina Hermanowicze)
  • Rundy (→gmina Mikołajów)
  • Ryżowce (→gmina Mikołajów)
  • Sokołowo (→gmina Mikołajów)
  • Sznitki (→gmina Mikołajów)
  • Tkaczewo (→gmina Mikołajów)
  • Wiereciuha (→gmina Mikołajów)
  • Żada (→gmina Mikołajów)
Zaścianek
  • Czerwona Górka (→gmina Hermanowicze)
  • Fantazja (→gmina Hermanowicze)
  • Guzowatka (→gmina Hermanowicze)
  • Helenowo (→gmina Hermanowicze)
  • Jaśków (→gmina Hermanowicze)
  • Leśniczówka
  • Mochowy Kąt (→gmina Hermanowicze)
Kolonie
  • Haniebne (→gmina Mikołajów)
  • Jaśków (→gmina Hermanowicze)
  • Lipówki I (kolonia) (→gmina Mikołajów)
  • Lipówki II (kolonia) (→gmina Mikołajów)
  • Łaszkowo (→gmina Mikołajów)
  • Myszczyno (→gmina Mikołajów)
  • Osinówka (→gmina Mikołajów)
  • Rudnia (→gmina Mikołajów)
  • Sawłuki (→gmina Hermanowicze)
  • Stefanpol (→gmina Mikołajów)
  • Szymonówka (→gmina Hermanowicze)
  • Uście Stefanpolskie (→gmina Mikołajów)
  • Zygmuntowo (→gmina Mikołajów)
Folwarki
  • Bekiesza (→gmina Mikołajów)
  • Borsuczki (→gmina Hermanowicze)
  • Borsuki (→gmina Mikołajów)
  • Brzozówka (→gmina Hermanowicze)
  • Czaronka (→gmina Mikołajów)
  • Dzierbiłowo (→gmina Mikołajów)
  • Jamno (→gmina Hermanowicze)
  • Jasin (→gmina Mikołajów)
  • Jelno (→gmina Mikołajów)
  • Kamionka (→gmina Mikołajów)
  • Limanowce (→gmina Mikołajów)
  • Lipówki I (→gmina Mikołajów)
  • Lipówki II (→gmina Mikołajów)
  • Ludwinowo (→gmina Hermanowicze)
  • Łatuszki (→gmina Hermanowicze)
  • Łotysze I (→gmina Łużki)
  • Łotysze II (→gmina Łużki)
  • Łotysze III (→gmina Łużki)
  • Łotysze IV (→gmina Łużki)
  • Mamonówka I (→gmina Łużki)
  • Mamonówka II (→gmina Łużki)
  • Pniowo I (→gmina Łużki)
  • Pniowo II (→gmina Łużki)
  • Popławy Hryhorowickie (→gmina Mikołajów)
  • Rejentpol (→gmina Hermanowicze)
  • Rozpasz (→gmina Hermanowicze)
  • Sutoki (→gmina Hermanowicze)
  • Śmiejno (→gmina Hermanowicze)
  • Wensanpol (→gmina Hermanowicze)
  • Zacisze (→gmina Mikołajów)
Majątki
  • Aleksandria (→gmina Mikołajów)
  • Miszelmonty (→gmina Hermanowicze)
  • Szendzin (→gmina Hermanowicze)
Parcele
  • Rejentpol (→gmina Hermanowicze)
  • p
  • d
  • e
Gmina Szarkowszczyzna (II Rzeczpospolita)
Miasteczko
Wsie
Zaścianek
Kolonie
Folwarki
Majątki
Osada młyńska
  • Czerwony Dwór
Osada fabryczna
  • Niepreniki
Osada
  • Kuryłowo
Osada wojskowa
  • Stanisławowo
  • p
  • d
  • e
Gmina Wierzchnie (II Rzeczpospolita)
Miasteczko
Wsie
  • Adamowce (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Bierwiaki (→gmina Głębokie)
  • Choćki (→gmina Głębokie)
  • Dulino (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Dziemidy (→gmina Głębokie)
  • Hruzdowe (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Hubino (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Jarkowce (→gmina Głębokie)
  • Jaryżyno (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Koroby (→gmina Głębokie)
  • Kowalonki (→gmina Głębokie)
  • Kwacze (→gmina Głębokie)
  • Łozicze (→gmina Głębokie)
  • Maciasy Wierzchniańskie (→gmina Głębokie)
  • Moczuliszcze (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Murzy (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Nowosiółki Wierzchniańskie I (→gmina Głębokie)
  • Nowosiółki Wierzchniańskie II (→gmina Głębokie)
  • Olsy (→gmina Głębokie)
  • Owsianiki (→gmina Głębokie)
  • Paczki (→gmina Głębokie)
  • Papszyce (→gmina Głębokie)
  • Rakowce I (→gmina Głębokie)
  • Rakowce II (→gmina Głębokie)
  • Rożkowo (→gmina Głębokie)
  • Sapelino (→gmina Głębokie)
  • Sieńkowce (→gmina Głębokie)
  • Sokołowo (→gmina Głębokie)
  • Spokojność (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Suchorukowo (→gmina Głębokie)
  • Szocie (→gmina Głębokie)
  • Udział (→gmina Głębokie)
  • Waśki (→gmina Głębokie)
  • Wierecieje Małe (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Wierzchnie (→gmina Głębokie)
  • Wyszadki (→gmina Głębokie)
  • Zaborze (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Zaleskie (→gmina Głębokie)
Zaścianek
Kolonie
  • Bohdanowo (→gmina Głębokie)
  • Konstantynów Głębocki (→gmina Głębokie)
  • Michalce (→gmina Głębokie)
  • Romańczuki (→ gmina Zalesie)
  • Rusaki (→gmina Głębokie)
  • Wołyń (→gmina Głębokie)
Folwarki
  • Hubino (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Krukowszczyzna (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Lubieniszki (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Mazuryno (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Michalinowo Hubińskie (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Ninowo (→gmina Głębokie)
  • Witki (→gmina Głębokie)
Majątki
  • Julianowo
  • Konstantynów Głębocki (→gmina Głębokie)
  • Wierecieje (→gmina Kozłowszczyzna)
  • Wołyń (→gmina Głębokie)
Leśniczówka
  • Konstantynów Głębocki (→gmina Głębokie)
Plebania
  • Konstantynów Głębocki (→gmina Głębokie)
Osada kolejowa
  • Konstantynów Głębocki (→gmina Głębokie)
Osada wojskowa
  • Różampol (→gmina Kozłowszczyzna)
  • p
  • d
  • e
Gmina Zalesie (II Rzeczpospolita)
  • Siedziba gminy – Zalesie
Miasteczko
Wsie
Zaścianek
Kolonie
Folwarki
Majątki
  • Bielaje (→gmina Szarkowszczyzna)
  • Czeronka Stukańska
  • Nowy Dwór
  • Piotrowszczyzna
  • Urzecze
  • Zalesie
Leśniczówka
Futory
Osada